Návody

Přenos motivu na látku pomocí Freezer paper

Ahoj,

možná už jste se taky setkali s pojmem “freezer paper”. Je to bílý papír, z jedné strany matný a z druhé lesklý, který se v Británii prodává v domácích potřebách a používá se k zamrazování potravin. Šikovné hlavy ale přišly na to, že je velmi vhodný i k různým výtvarným technikám, protože jeho lesklá strana (pokrytá jakýmsi plastem) se dá pod vlivem tepla velmi snadno přilepit k látce. Proto je to oblíbená pomůcka hlavně pro patchwork a quilting, kde se používá při tvorbě aplikací (s tím nemám zatím žádnou zkušenost, ale předpokládám, že to někdy vyzkouším:)

freezer

Co mě ale zaujalo je, že se dá použít i jako pomůcka při tisku na látku (na starém blogu jsem měla metodu s adhezivním sprejem, ale tato metoda je ještě jednodušší). Je to opravdu super easy!
Jediný problém v našich podmínkách je, kde Freezer paper sehnat – já objednávala spolu s knihami z Bookdepository.com (můj oblíbený obchod, při objednávce neplatíte poštovné. Knihy pak ovšem cestují do ČR tak 14 dní). Našla jsem ale i český obchod Látky u Malucis, kde se dá freezer paper sehnat – za 22 Kč!

Jak na to

Budete potřebovat:

 • obrázek, který chcete vytisknout (já jsem si vytvořila v Excelu svoji jmenovku s profesionalitou IT odborníka, jak můžete posoudit níže :D)
 • freezer paper (můj  je už předem připravený ve formátu A4. Pokud máte klasickou roli papíru, vystřihněte obdélník o rozměru 210×297 mm (no prostě A4:).
 • látku (nezapomeňte, že budete tisknout přímo na ni)
 • tiskárnu
 • nůžky
 • žehličku (a žehlicí prkno)
 1. Látku dobře vyžehlete (nepoužívejte páru)OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 2. Na rub látky položte freezer paper plastovou stranou dolů (nechcete si zapatlat žehličku plastem, že ne :) a zažehlete. Vyzkoušejte, zda dobře drží. Klidně žehličku trochu přitiskněte.OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 3. Pokud jste si látku předem nevystřihli do formátu A4, zastřihněte teď a vložte do inkoustové tiskárny (laserová tiskárna je uvnitř horká, mohla by roztavit plastovou vrstvu na freezer paperu a papír by se zasekl uvnitř)OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 4. Nastavte si na PC tisk a vytiskněte obrázek v nejlepší kvalitě. Protože budete tisknout přímo na látku, není třeba zrcadlově otáčet. Prostě tiskněte úplně normálně jako na papír.
  Je možné, že tiskárna nevezme látku hned napoprvé, mně se to podařilo, ale pomáhala jsem látku trochu natlačit do podavačeOLYMPUS DIGITAL CAMERA
 5. Pokud se vše zdařilo, papír normálně sejměte z látky.OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A je hotovo!

Jmenovky teď používám na své výrobky

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tak co, vyzkoušíte? :)

P.S. Čistě off topic se chci pochlubit, jak se mi letos  podařilo nabarvit velikonoční vejce – barvila jsem červeným zelím, šlupkami z červené cibule a kurkumou. Kočička je taky obdivovala :)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *