Uncategorized

TV shows pro kreativní duše

Ahoj,

Taky máte pocit, že v televizi je sice spousta pořadů o vaření, ale nic zajímavého o jiných odvětvích lidské tvorby? Rozhodně to nezachrání hobby čtvrthodinka s Láďou Hruškou (koukejte od 4:16), protože to je fakt totální bizár! 😀

Napadají mě snad ještě Rady ptáka Loskutáka, možná Prima receptář? Ale upřímně, to je trochu málo na to, kolik tu žije kreativních lidí, jenom okolo sebe mám spoustu žen, které rádi šijí, pletou, malují, vyšívají, a vůbec věnují se různým druhům výtvarného umění. Mezi muži znám zase takové, co rádi pracují se dřevem nebo elektronikou. Naše televize potenciál těchto lidí zatím nezachytily a tak se zatím v TV můžeme dívat maximálně na to, jak se celebrity převlékají za jiné celebrity:)

Ještě že máme internet, kde se dá najít všechno, i zahraniční televize! Dobrou práci odvádí britská BBC2, která nyní vysílá už čtvrtou sérii oblíbené show The Great British Sewing Bee. Principem hry je soutěž amatérských nadšenců do krejčoviny o to, kdo z nich dokáže zhotovit dokonalejší, nápaditější a krásnější oblečení. Soutěžící musí prokázat, že dokážou šít přesně podle střihu, ale také že dokáží ušít originální kousek podle vlastní fantazie. A je to super zábavné!

Podobná soutěž jménem Den Store Strykkedyst (The Great Danish Knit Off) běží i na dánské televizi TV Syd.  Účastníci zde zase pro změnu soutěží v pletení. To už mě osobně baví méně než šití, ale pro pletařky to je určitě super cool! Na Youtube jsem našla bohužel pouze dva díly s anglickými titulky, zbytek je tam zatím jen v dánštině.

Další show, kterou jsem objevila, je opět z dílny BBC2 a týká se hrnčířství! S hrnčířstvím nemám žádnou zkušenost, ale podle ukázky to vypadá ohromně zábavně :)

Posledním příspěvkem z dílny BBC2 je The Great British Bake Off, kde soutěžící vytváří fantastické dorty a zákusky! Vaření ani pečení se tady na blogu věnovat nechci, na to je už spousta jiných blogů, ale tuto show jsem musela zmínit, protože vím, že mezi anglicky mluvící populací je extrémně populární a chápu proč – ty dorty jsou neobyčejně lákavé :)

Britská BBC streamuje bohužel jen v Británii, online vysílání se ale dá najít na různých streamovacích stránkách, například zde. Videa se také objevují na Youtube, takže pokud rozumíte anglicky, čeká vás mnoho hodin zábavy :)

Britská je i další crafty show, kterou jsem na internetu objevila. Pořad Craft Daily vysílá na jakési regionální TV, ale videa jsou dostupná online. Dvě moderátorky si do pořadu zvou hosty, kteří předvádějí různé výtvarné techniky a postupy. V jednom z videí jsem například shlédla ukázku předení vlny na tradičním kolovrátku – v dnešní době opravdu nezvyklé hobby!

http://craftdaily.co.uk/watch

CraftDailySeries3

 

Pokud jste spíš na “chlapskou” práci v dílně, je pro vás jako dělaná americká Woodsmith Shop TV show, kde se naučíte, jak zpracovat dřevo na velkých dílenských strojích, a vyrobit z nich stůl, knihovnu, lavičku nebo jiný nábytek. Nejsem si jistá, jestli se na internetu dají najít zdarma celé epizody, ale pokud vás show opravdu zaujme, můžete si online přístup ke všem videím zaplatit za bratru 99 dolarů zde :)

 

Během psaní tohoto článku jsem narazila na spoustu dalších pořadů, ať už televizních nebo internetových, které vypadají taky velice lákavě. Ve chvílích volna je zkouknu (přiznám se, že jsem závislá na sledování seriálů u jídla, i když vím, že je to děsně nezdravé:) a v jednom z příštích článků příspěvků vám je také představím!
Myslím, že je fakt škoda, že žádná podobně kvalitní show na našich televizích není, po x ročnících různých pěveckých soutěží by něco podobného bylo osvěžující. Líbí se mi i to, že i v soutěžích s typicky ženskými disciplínami, jako je šití, vystupují muži (jeden například loni vyhrál Great British Sewing Bee). Matt_home_win

A co vy, máte nějakou oblíbený pořad o jakékoliv tvorbě? Budu ráda za každý tip!

Vaše,

Anduina

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *